Je pro nás velkou ctí podílet se na záchraně střechy hradu Kašperk, památky s bohatou historií. Naše společná práce v PRVNÍ CHODSKÁ s.r.o. a Tesario spojuje tradici tesařského řemesla s moderními technologiemi. Věříme, že díky našemu úsilí bude tato střecha odolávat zubům času ještě mnoho dalších let a připomínat nám významné okamžiky našich předků.
 
Děkujeme za důvěru Petru Novému a firmě Rynostav, která je zhotovitelem stavby.
 
>>> U nás v TESARIU máme na svědomí výrobu tesařského krovu na CNC stroji Hundegger K2i a přípravu kompletní výrobní dokumentace.
 

Jak jde dohromady středověká konstrukce Kašperku, stará 660 let, a moderní technologie výroby krovu?

Byla to pro nás výzva, protože krovy pro hrady nezhotovujeme každý den. A taky, že původní kamenná základna na věži, ze které měl vycházet nový krov, nebyla ani rovná, ani pravoúhlá. Proto bylo důležité na ni vytvořit řádně srovnaný pozednicový věnec. Museli jsme přitom akceptovat anomálie historické stavby, třeba různě vyčnívající kameny, a přizpůsobit jim dřevěnou konstrukci. Z této základny, která okopírovala zeď, už pak nahoru šla přesná čtyřstranná věžička krovu, sledující původní linie cihelné helmice. Ta byla vlastně hlavním vodítkem celého návrhu, takže krokve jsou rovnoběžné s jejím sklonem.

Co předcházelo výrobě krovu na CNC stroji?

Úplně nejdůležitější pro nás byl první krok, a to zaměření věže 3D skenerem. Tím jsme do počítače získali reálný tvar stávající helmice. Měli jsme taky projektantem navržený systém krovu. Z těchto dvou zdrojů jsme začali vytvářet zadání pro CNC stroj. Je třeba říct, že jsme přitom museli původní návrh krovu upravovat, aby pasoval na reálný tvar torza. Projektant totiž nevycházel z tak přesného zaměření, jako jsme měli my v Tesariu díky dokonalému 3D skenu. Nicméně i sken pracuje s určitou tolerancí, a s tím jsme museli v návrhu počítat. Na rozdíl od novostavby jsme si proto ve spojích nechávali jistou rezervu.

Jaké jsou parametry nové střechy na Kašperku?

Střecha je stanová na čtvercovém půdorysu se stranou 12 metrů. Má strmý sklon 69 stupňů a její výška od základny po špičku je 13,5 metru. Základnu dřevěné konstrukce tvoří vaznice ve dvou rovinách, které jsou podepřené sloupky ve sklonu střešní roviny. Kvůli náklonu jsou sloupky rozepřené trámy, procházejícími otvory v  cihelné helmici. Tohle byla trochu náročnější část, protože jsme se museli přesně trefit do otvorů v původní cihelné helmici. Požadavek památkářů byl totiž jasný, zásahy do torza původní konstrukce musejí být minimální. Sloupky jsou samozřejmě zavětrované šikmými pásky, čímž je zajištěná tuhost základny. Druhá řada vaznic a kleštin je potom zhruba v horní třetině a rozpírají horní část krokví. Z téhle soustavy vaznic a kleštin je potom vztyčená hrotnice, která tvoří špičku věže. 

Jak probíhala samotná výroba krovu?

Dřevo pro výrobu krovu se těžilo v lesích v okolí hradu. Z natěženého smrku pila nařezala přes 45 kubíků trámů v běžných profilech. Největší průřez byl 22×26 cm a určený byl pro hlavní nosný trám základny. V Tesariu jsme pak na CNC stroji každý kus opracovali podle námi vytvořeného návrhu. Výsledkem byla skládačka, kterou stačilo jen sestavit. V místech čepů a dlabů má spoje kolíkované. U osedlání a lípnutí jsou použité běžné kovové spojovací prostředky, vruty a hřebíky.

…takže standardní postup výroby?

Jakási odchylka tu byla, a to požadavek na maximální délku prvků 8 metrů. Byl daný jednak možnostmi pily, která připravovala řezivo, a pak taky technologií montáže. Kvůli tomu jsme museli všechny delší prvky, jako krokve a nároží, délkově nastavovat. Nejdelší nároží se dokonce muselo nastavovat natřikrát. Všechno jsme samozřejmě museli taky vyřešit staticky. Kvůli tomu je třeba v nároží přeplátování délky 1,5 metru, navíc stažené závitovými tyčemi.


Koukněte na zajímavou reportáž z místa stavby: Události v regionech, část: Rekonstrukce střechy hradu Kašperk
Zdroj: Události v regionech jih a západ, 25. září, Část: Rekonstrukce střechy hradu Kašperk
 
Kašperk, gotický strážce Šumavy
Hrad Kašperk je nejvýše položeným hradem v Čechách, rozpadlá střecha věže ještě pamatuje dobu Karla IV. Západní věž kryje torzo původní cihelné střechy, tzv. helmice. Po více než 660 letech byl materiál za hranicí své životnosti a vzácné střeše tak hrozil zánik. Přežila ničivé středověké požáry, orkány i stovky šumavských zim. Je vystavena extrémním povětrnostním podmínkám ve výšce přes 900 metrů n. m. i neúprosně plynoucím staletím.
K projektu zastřešení byla vydána všechna nezbytná stanoviska a stavební povolení. Koncem dubna 2024 byl vybrán zhotovitel, firma Rynostav s.r.o. z nedaleké Sušice. Hlavní část prací se uskuteční po letních prázdninách, v září a říjnu roku 2024.
 
Hrad Kašperk je už přes 400 let vlastněn městem Kašperské Hory. Jde o nestátní otevřenou památku se zdrojem příjmů omezeným na výdělky z provozu pro veřejnost. Na běžnou údržbu a nezbytné opravy si je hrad z dlouhodobého hlediska schopen samostatně vydělat. „Pokud se nevybere cílová částka, střechu se před zimou nepodaří postavit celou. Nový krov bude provizorně zakryt, a budeme dál shánět a vydělávat peníze na její dokončení," říká Václa Kůs, kastelán hradu Kašperk.